REKLAMA

 REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

REKLAMA

pracaEL 600x245 beskidlive

Renowacja zabytkowej plebanii w Rajczy!
Fot: diecezja.bielsko.pl

Renowacja zabytkowej plebanii w Rajczy!

Renowacja zabytkowej plebanii

w Rajczy i utworzenie w niej ekspozycji muzealnej gromadzącej dokumenty, wydawnictwa i eksponaty nawiązujące do historii sanktuarium Matki Bożej Kazimierzowskiej to konkretne efekty specjalnego projektu, realizowanego przez dwa ostatnie lata. Otwarcie przez bp. Romana Pindla salki ze zbiorami związanymi z historią kultu wizerunku maryjnego, uważanego za najpiękniejszą XVII-wieczną kopię obrazu Czarnej Madonny było 11 września 2021 r. symbolicznym zakończeniem inwestycji.

Projekt został zrealizowany przez słowacki Ẑilinskẏ Samosprávny Kraj (Żylińskie Województwo Samorządowe). Partnerzy to Gmina Rajcza i Parafia Św. Wawrzyńca D.M. i Św. Kazimierza Królewicza w Rajczy. Inwestycja została współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Polska – Słowacja 2014-2020 oraz z budżetu państwa.

Obiekt plebanii jest wpisany do rejestru zabytków, dlatego wszystkie prace były prowadzone pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach.

Proboszcz rajczańskiej parafii ks. Andrzej Zawada podkreśla, że prawdziwą inspiracją do realizacji projektu, rozpoczętego przez poprzednika ks. Ryszarda Grabczyka, była popularyzacja kultu Matki Bożej Miłosierdzia -Kazimierzowskiej. „Mam nadzieję, że ta otwierana dziś salka będzie służyła tym, którzy zechcą się dowiedzieć coś więcej o cudownym obrazie. Jest tam całe mnóstwo informacji: jak wyglądał obraz przed i po renowacji, jak przebiegały prace konserwatorskie, a także zawarty jest opis dziejów niezwykłego wizerunku” – zaznaczył, przypominając, że cztery lata temu dzieło o wymiarach 64 x 45,5 cm zostało poddane w Krakowie skomplikowanym pracom badawczo-konserwatorskim, mającym na celu przywrócenie mu jego pierwotnego wyglądu.

"Wizerunek Matki Bożej Kazimierzowskiej trzeba wciąż przybliżać, zwłaszcza młodym pokoleniom. Przekazywanie tradycji i historii związanej z nim to zadanie dla kapłanów, katechetów, nauczycieli i rodziców. To zadanie na przyszłość, żeby szerzyć ten kult, by ludzie wypraszali przed tym wizerunkiem potrzebne dla siebie łaski” – dodał ksiądz.

Przypominając historię budynku plebanii, której elewacja została poddana gruntownej renowacji, ks. Ryszard Grabczyk podkreślił, że pierwotnym adresem tego miejsca, zbudowanego obok pięknej neogotyckiej świątyni, był „Rajcza, Rynek 1”.

„To była kiedyś rudera. Wprost tragedia. Najbardziej chyba zrujnowany budynek w Rajczy. Nawilgłe cegły i kamienie gzymsowe. Dach po pożarze – w fatalnym stanie. Wiele osób przychodziło do mnie z ofertą pomocy. Trzeba było temu zaradzić. No i oto, ten pierwszy budynek w Rajczy teraz tak pięknie wygląda. Zamiast szpecić jest dziś ozdobą tej miejscowości” – zwrócił uwagę były proboszcz rajczański i podkreślił, że inwestycja ta to przede wszystkim dzieło mieszkańców Rajczy. „Włożyli w to serce. Dzięki wspólnemu wysiłkowi projekt został zaakceptowany i przyjęty do realizacji” – dodał, wspominając, że budynek plebanii jest niemym świadkiem najtragiczniejszej historii beskidzkiej wsi na pograniczu ze Słowacją – gdy Niemcy podczas II wojny światowej wysiedlili niemal wszystkich jej mieszkańców.

Otwarta salka muzealna jest czynna codziennie. Należy wcześniej umówić się, dzwoniąc pod numer telefonu 502 993 555. Można tu także zobaczyć specjalny film o historii cudownego obrazu, a na planszach prześledzić historię jego żmudnej konserwacji.

Wśród osób, które uczestniczyły w otwarciu ekspozycji muzealnej byli wójt Rajczy Zbigniew Paciorek i jego zastępca Jan Motyka. Specjalny referat poświęcony historii obrazu Matki Bożej Kazimierzowskiej w Rajczy przedstawił ks. dr Szymon Tracz, konserwator architektury i sztuki sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej.

Duchowny przypomniał, że częstochowski wizerunek Matki Bożej od najdawniejszych czasów był kopiowany. „Spośród wielu zachowanych kopii powstałych w wieku XVII poczesne miejsce zajmuje czczony od wieków obraz Matki Boskiej Kazimierzowskiej w sanktuarium maryjnym w Rajczy na Żywiecczyźnie. 1 lipca 2017 roku obraz ozdobił koroną biskupią biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel” – zaznaczył.

________________

diecezja.bielsko.pl

 REKLAMA

Przeczytaj także