REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

Kaplica Zakochanych na Skałce w Żabnicy
Fot. zywieckiraj.pl

Kaplica Zakochanych na Skałce w Żabnicy

 
Miejsce doskonale znane mieszkańcom okolicy, szczególnie ulubione przez zakochanych,
a latem  chętnie odwiedzane przez turystów. Z pewnością sprzyja jej położenie. Kaplica p.w. Najświętszej Marii Panny Nieustającej Pomocy zlokalizowana jest na Skałce w Żabnicy, przy drodze wiodącej na Halę Boraczą, do schroniska i wyżej malowniczo położonych gospodarstw. 
 
zabnicakaplica1
 
 
 
 
 
 
Powstała dzięki staraniom Ks. K. Śmiecha i mieszkańców w 1951 roku. Materiał na kaplicę został dostarczony dzięki ofiarności m.in.   Antoniego Błażyczka, Feliksa Golca i Franciszka Motyki. W 1969 roku obiekt powiększono o wieżę. Kaplica na Skałce w parafii Żabnica podczas przebudowy drogi przeszkadzała w pracach remontowych. Przeniesiono ją więc w inne, obecne miejsce. Nieoficjalnie jednak mówi się o tym, iż powodem przeniesienia kaplicy były wpływ władzy komunistycznej, która nie chciała, by miejsce kultu zajmowało centralne miejsce we wsi. 
 
Latem na Skałce odprawiane są tutaj msze święte, czasami udzielane śluby. I to nie bez powodu młodzi składają sobie w tym miejscu małżeńską przysięgę. Szczególnie bowiem w latach osiemdziesiątych w kalicy na Skałce młodzi, przeważnie studenci, ślubowali sobie miłość i wierność. Czy sprawiało to miejsce, czy magia gór, czy też sami ludzie - tego już się nie dowiemy, niemniej jednak podobno przysięgi składane w Żabnicy mają moc szczególna, a związki i małżeństwa okazują się być trwałe. Ile w tym prawdy? Nikt z nas tego nie wie, warto jednak czasem pomóc losowi i wybierać przyjaze, pełne magii miejsca. 
 

Przeczytaj także

 REKLAMA