REKLAMA

 REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

REKLAMA

pracaEL 600x245 beskidlive

Ostatni poddał się Wędrowiec... Westerplatte Południa
Fot: OPG WG

Ostatni poddał się Wędrowiec... Westerplatte Południa

Dla Żywiecczyzny II wojna światowa rozpoczęła się tuż

o świcie 1 września 1939 roku,  kiedy 7 Bawarska Dywizja Piechoty przez Przełęcz Zwardońską wkroczyła w dolinę Soły. Otoczony z dwóch stron Zwardoń  od strony Przełęczy Zwardońskiej i od Koniakowa  - praktycznie nie miał szans. 

 W dniu 2 września 1939 r. w godzinach rannych nastąpiło kolejne uderzenie na odcinku od Ujsoł, przez Milówkę, Kamesznicę do rejonu Istebnej. W okolicach Milówki nacierające wojska niemieckie natrafiły na zdecydowany opór. Natarcie to przypłacili jednak Niemcy niemałą ceną, pozostawiając w Ujsołach, Rajczy, Nieledwi i Kamesznicy ponad 50 zabitych, a także dużo sprzętu bojowego.  O godz. 11.00 natarcie oddziałów 7. Dywizji Piechoty zostało zatrzymane w Milówce. 

fort2

Natarcie zatrzymane zostało do godzin południowych. Niemcy, nasilając ostrzał armatni pozycji polskich, starali się złamać opór i odciągnąć uwagę od przegrupowania swoich wojsk. Po przegrupowaniu oddziałów niemieckie wojska wznowiły ataki na polskie pozycje, przesuwając się pod Węgierską Górkę w okolice znajdujących się tam polskich schronów bojowych.

Niemcy zaczęli rozważniej podchodzić do kwestii planowania ataku, decydując się tym razem na zdobywanie poszczególnych schronów po kolei. Taktyka ta, której kluczowym punktem były grupy szturmowe wspomagane przez saperów, nie dała pierwotnie spodziewanych efektów. Ataki trwały aż do późnych godzin nocnych

Umocnień w Węgierskiej Górce broniła 151 kompania forteczna "Węgierska Górka" pod dowództwem kpt. Tadeusza Semika.  Załoga schronu „Waligóra"  zmuszona była do wycofania się z powodu braku amunicji. Walki trwały 8 godzin, po czym opór stawiły 2 schrony: „Włóczęga” (dow. ppor. Marian Małkowski) i „Wędrowiec” (dow. kpt.Tadeusz Semik ), oraz 1 i 2 kompania strzelecka 1. Batalionu KOP "Berezwecz" (mjr Kazimierz Czarkowski), do których nie dotarł rozkaz wycofania się.

Garstka żołnierzy 151 kompani fortecznej wchodzącej w skład 1 Brygady Górskiej bohatersko walczyła z przeważającymi niemieckimi siłami na przedpolach schronów: „Waligóra”; „Wąwóz”; „Wędrowiec”; „Włóczęga” i „Wyrwidąb”. Niemcy, widząc, że prowadzenie zmasowanego ataku na polską linię obronną nie daje efektu, podjęli zdobywanie poszczególnych schronów pojedynczo, rzucając znaczne siły do walki z garstką znajdujących się w nich żołnierzy oraz wspierając ataki artylerią i działaniami saperskich grup szturmowych.

fort3

Działania te zmusiły Polaków do poddania się 3 września 1939 r. i wycofania z bronionego rejonu. Chcąc upamiętnić tę heroiczną obronę, w okolicach, gdzie znajdują się schrony i ich ruiny, utworzono miejsce pamięci i czci poległych w walkach Polaków. Rokrocznie, w okresie rocznicy Bitwy pod Węgierską Górką, odbywają się poświęcone tym wydarzeniom uroczystości patriotyczne w okolicach schronu „Wędrowiec” pełniącego rolę muzeum. Węgierska Górka w 1971 r. została odznaczona Krzyżem Grunwaldu III klasy za walkę obronną z hitlerowskim najeźdźcą. W 2011 r. uroczystości rocznicowe zaszczycił Prezydent RP.

 REKLAMA

Przeczytaj także