Hala Boracza

to hala pasterska położona w Beskidzie Żywieckim w Grupie Lipowskiego Wierchu i Romanki, na przełęczy o wysokości około 860 m, pomiędzy szczytem Prusowa (1010 m) a wierzchołkiem 998 m na północno-zachodnim grzbiecie Redykalnego Wierchu. Hala zajmuje siodło tej przełęczy, opada też dość nisko w północno-wschodnim kierunku do doliny Żabniczanki i w zachodnim do doliny Milowskiego Potoku.

W rejonie hali znajduje się najbardziej znana jaskinia Beskidu Żywieckiego – Jaskinia w Boraczej i węzeł 6 szlaków turystycznych. Hala jest dobrym punktem widokowym na Grupę Romanki i Liptowskiego Wierchu, Suchą Górę oraz doliny Żabnianki i Soły.

boracza2

Jaskinia w Boraczej jest niezbyt duża, ma 28 metrów długości i 8 metrów  głębokości. Ze względu na swoje położenie jest jedną z bardziej znanych jaskiń. Znajduje się ona w grzbietowej partii  północno - zachodniego ramienia Redykalnego Wierchu na wysokości ok. 1068 m n.p.m. 

Jak ją znaleźć?

Drogę, którą  prowadzi czarny szlak z Hali Boraczej na Redykalny Wierch opuszczamy w miejscu, gdzie przekracza ona grzbiet i trawersem odchodzi na południe. Kierujemy się dalej grzbietem prosto w górę i po około 200 metrach po wyraźnym podłużnym zagłębieniu natrafiamy na niewidoczny z daleka otwór o wymiarach 1,4 x 0,8 m. 

Początkowo jest łatwa w zwiedzaniu. Niewielka studzienka wprowadza do poziomego korytarza długości około 10 metrów, wys. ok 2,5 m i szerokosci 1 metra. 

boracza5a

Prawdopodobnie to o Jaskini w Boraczej pisał już Andrzej Komoniecki: "W Hali Boraczej jest gronik (...) a pod tym gronikiem w pół jest dziura niedaleko drogi na wschód słońca strony (...) powiadają, że psa puściwszy tam, na Usoły wsi tą dziurą by wyszedł". 

W styczniu 2006 roku po zimowym biwaku na Redykalnym Wierchu, w którym wzięło udział 107 osób, jeden z uczestników zjechał na nartach do wnętrza jaskini. 

ZOBACZ TAKŻE Z GMINY WĘGIERSKA GÓRKA:

Reklama

Wszystkie
Beskid997
Z regionu
Gmina Milówka
Żywiec
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE