REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

Żabnica na rzecz autyzmu!

Żabnica na rzecz autyzmu!

2 kwietnia to Światowy dzień Świadomości Autyzmu.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w naszym kraju żyje 400 tysięcy osób z autyzmem. To jak jedno spore miasto. A ty znasz kogoś z autyzmem? Co wiesz o autyzmie? Uczymy tolerancji, ale żeby być tolerancyjnym, należy mieć świadomość ograniczeń, jakie mają niektóre osoby wokoło nas. Może to twój kolega, może brat- autyzm nie wybiera! Czy wiesz, że autyzm wprowadza zmysły w błąd? Osoby z autyzmem odbierają świat inaczej niż my ludzie nerotypowi, u których wszystkie zmysły działają w harmonii.

Autyści słyszą wszystko głośniej, słyszą dźwięki, których my nie dostrzegamy: bzyczenie muchy, pocieranie ręką o rękę, auta przejeżdżające gdzieś daleko, przełykanie i wiele innych odgłosów, z których my nie zdajemy sobie sprawy, a które mogą powodować u nich zupełną dekoncentrację (zatykanie uszu lub wytwarzanie samemu jakiegoś dźwięku, by zagłuszyć tamte). Ich zmysły są albo zbyt wrażliwe, albo niedostatecznie uwrażliwione dlatego próbują poradzić sobie z otaczającą rzeczywistością i dostosować ją do swoich zmysłów.

Autyzm to jest inność. To zachowania nietypowe dla ludzi typowych. Każdy z nas chce żyć, być szczęśliwym, mieć znajomych -autyści też tego chcą, a my możemy im w tym pomóc!!! Nie bądź zielony w sprawie autyzmu, tylko wiedza pomoże Ci zrozumieć.

Chcąc pokazać swoje wsparcie dla osób z autyzmem Szkoła Podstawowa w Żabnicy i tym razem włącza się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, obchody online! Wspólnie chcemy poszerzać świadomość na ten temat, ponieważ wiemy, że wyrażanie wsparcia, zrozumienia oraz edukacja już od najmłodszych lat są bardzo ważne. Naszym celem jest dotarcie z tym apelem do jak największej liczby osób w każdym wieku. Jesteśmy pewni, że dzięki wiedzy i świadomości, możemy wspólnie zmienić świat osób z autyzmem na lepsze. Szczególne podziękowania dla uczniów oraz ich rodzin, którzy ślą swą tolerancję i wsparcie dla innych dalej: Michał Hernas , Wiktoria Babuśka , Zuzia Marszałek , Zofia Motyka, Gosia Fiedor i jej mama Joanna. Właśnie dzięki takim postawą świat staje się piękniejszy a ludzie bardziej tolerancyjni i świadomi.

Karolina Skalbmierska -Waliczek

Przeczytaj także

 REKLAMA