REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Dotarły dziś do nas
bardzo smutne informacje. Odszedł Józef Kupczak. Artysta, rzeźbiarz. Człowiek obdarzony ogromnym talentem, a przy tym niezwykle skromny. Pogodny i bardzo życzliwy. Taki pozostanie w naszej pamięci. Msza święta pogrzebowa odbędzie się w piątek 5 lutego w kościele p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Żabnicy. Rodzinie składamy najszersze wyrazy współczucia.
Pan Józef Kupczak urodził się 1 marca 1926 roku w Żabnicy. W latach 1947-1949 uczył się stolarstwa w szkole zawodowej w Krakowie, w 1950 r. otrzymał dyplom czeladnika w rzeźbie w drewnie nadany przez Izbę Rzemieślniczą w Krakowie.
Pracował jako stolarz w latach 60. w Spółdzielni Pracy Drzewiarzy „Promet” w Żabnicy. Prowadził również gospodarstwo rolne.
Od 1951 roku wykonywał artystyczne maski obrzędowe dla potrzeb grup kolędniczych i obrzędowych Żywiecczyzny. W tym środowisku uznawany jest za autorytet.
Za maski otrzymał II nagrodę w Wojewódzkim Przeglądzie Plastyki Obrzędowej (Żywiec 1986), I nagrodę w konkursie plastyki obrzędowej zorganizowanym przez Krakowski Dom Kultury „Pod Baranami” (1986) oraz III nagrodę w I Konkursie Rekwizytów Obrzędowych powiatu żywieckiego (1973).
Pan Józef Kupczak wykonywał tradycyjne rzeźby figuralne, które zdobią między innymi wnętrza kościołów w Żabnicy, Ciścu, Lipowej oraz płaskorzeźby i rzeźby o tematyce sakralnej, związane z życiem rodzinnym i folklorem górali.
Jego prace znajdują się w posiadaniu zbiorów muzealnych Żywca, Bielska-Białej, Nowego Sącza.
____________
OPG WG

ZOBACZ TAKŻE Z GMINY WĘGIERSKA GÓRKA:

Wszystkie
Beskid997
Z regionu
Gmina Milówka
Żywiec
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Sport
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE