REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Położona na terenie

nieopodal Żywca Węgierska Górka jest powszechnie odwiedzana jako miejsce bazowe do urządzania dalszych wypraw w góry Beskidu Śląskiego i Beskidu Żywieckiego. Jest także doskonałym miejscem  noclegowym dla narciarzy, korzystających z tras zjazdowych w nieodległej Wiśle i Szczyrku. Uroku dodaje Węgierskiej Górce położenie, wśród zboczy beskidzkich nad rzeką Sołą. Miejscowość zdecydowanie postawiła na rozwój turystyki, rewitalizując tereny nad rzeką Sołą, stawiając nowe obiekty sportowe i widowiskowe, aby przyciągnąć w te okolice chętnych do pieszych wędrówek i poznawania okolicznych atrakcji Żywiecczyzny. 

Zanim jednak powstały schrony, będące świadectwem bohterskiej obrony Węgierskiej Górki, zajrzyjmy w świat, który przeminął. W ten bezpieczny świat lat 30. ubiegłego wieku, gdy czająca się katastrofa wydawał się niektórym przesadną pesymistyczną wizją.

 W okresie międzywojennym bowiem Węgierska Górka, oprócz rozwoju przemysłowego,  uzyskała status zimowiska i letniska. Wówczas to  frekwencja roczna wynosiła 1500 osób. Turystów przyciągała nie tylko warunkami naturalnymi i szlakami turystycznymi, ale także bazą turystyczną: W pensjonatach do dyspozycji było już wtedy  50 miejsc. By pozwolić sobie na luksus korzystania z noclegu, trezba było miesięcznie zapłacić około 20 zł. Dzienny pobyt kosztował około 3,50 zł.

Do pensjonatu z dworca kolejowego dojechać można było dorożką, wystarczyła kwota 50 groszy. W Węgierskiej Górce na miejscu rezydował lekarz oraz funkcjonowała apteka. Przepływająca przez wieś Soła nadawała się do kąpieli. Poza tym w Węgierskiej Górce znajdowały się boiska sportowe, korty tenisowe i strzelnica małokalibrowa. Większość obiektów posiadała oświetlenie elektryczne, co ułatwiało organizowanie licznych festynów i dancingów. Szlaki turystyczne prowadziły na Romankę, Baranią Górę czy Prusów. 

 

ZOBACZ TAKŻE Z GMINY WĘGIERSKA GÓRKA:

Wszystkie
Gmina Milówka
Z regionu
Żywiec
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Beskid997
Sport
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE