Czym są biblioteki plenerowe?

Jak działają? Zasady korzystania z biblioteki plenerowej są proste. Każdy może wybrać książkę z półki i wziąć ją ze sobą, a po przeczytaniu odłożyć ją dla kolejnego czytelnika. Można też przynieść swoje książki i puścić w obieg czytelniczy. Gmina Węgierska Górka może już poszczycić się taką infrastrukturą.

Biblioteczki plenerowe w naszej gminie powstały w każdym z sołectw: w Żabnicy na skwerku przy Bibliotece Publicznej, w Ciścu przy deptaku koło boiska piłkarskiego, w Węgierskiej Górce na bulwarach przy placu zabaw oraz w Cięcinie na placu zabaw przy szkole.

Oprócz popularnych pozycji literackich w biblioteczkach zostaną umieszczone publikacje naukowe oraz materiały promujące dbanie o środowisko. Projekt ma na celu promowanie czytelnictwa wśród mieszkańców oraz umożliwia im łatwiejszy dostęp do książek. Otwarcie biblioteczek miało odbyć się wraz z przyjściem wiosny, niestety sytuacja epidemiologiczna i nałożone obostrzenia skutecznie pokrzyżowały te plany. Zmuszeni jesteśmy przesunąć to wydarzenie na dalszy termin, gdy sytuacja w kraju na to pozwoli.

Biblioteczki plenerowe powstały w ramach zadania „Uwolnij książki, dziel się z innymi - plenerowe biblioteki”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcia dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, Instytucja zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Reklama

Wszystkie
Z regionu
Gmina Rajcza
Gmina Węgierska Górka
Beskid997
Gmina Milówka
Żywiec
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE