REKLAMA

 REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

REKLAMA

pracaEL 600x245 beskidlive

Zaczytana... Żabnica!

Zaczytana... Żabnica!

W środę, 9 czerwca

Ośrodek Promocji Gminy wraz z Biblioteką Publiczną przygotował dla wszystkich zainteresowanych plenerową akcję pod nazwą „Głośne czytanie”. Odbyła się ona przy nowo powstałej biblioteczce plenerowej w Żabnicy obok szkoły podstawowej. Z racji ogłoszenia przez Sejmik Województwa Śląskiego roku 2021 Rokiem Górali w Województwie Śląskim, czytane teksty były tekstami gwarowymi. Dzieci z klasy 6a pod opieką Pani Karoliny Nowak przygotowały się na ten dzień i pięknie zaprezentowały naszą rodzimą gwarę. Wszyscy biorący udział w projekcie otrzymali słodki poczęstunek oraz jak przystało na akcję związaną z czytelnictwem - magnetyczne zakładki do książek.

Jak zauważyli uczestnicy wydarzenia mieli okazję się przekonać, że czytanie książek to nie tylko ciekawa forma spędzania wolnego czasu, czy zdobywania nowej wiedzy. Głośne czytanie lektury ma wiele zalet np. rozwija wyobraźnię i wzbogaca słownictwo.

Biblioteczki plenerowe w naszej gminie powstały w każdym z sołectw: w Żabnicy na skwerku przy Bibliotece Publicznej, w Ciścu przy deptaku koło boiska piłkarskiego, w Węgierskiej Górce na bulwarach przy placu zabaw oraz w Cięcinie na placu zabaw przy szkole.

Oprócz popularnych pozycji literackich w biblioteczkach zostały umieszczone publikacje naukowe oraz materiały promujące dbanie o środowisko. Projekt ma na celu promowanie czytelnictwa wśród mieszkańców oraz umożliwia im łatwiejszy dostęp do książek.

Biblioteczki plenerowe powstały w ramach zadania „Uwolnij książki, dziel się z innymi - plenerowe biblioteki”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcia dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, Instytucja zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

_____________

OPG WG

 REKLAMA

Przeczytaj także