W tym roku jubileuszowa

X. Edycja Dyktanda Gwarowego im. Renaty Madejczyk!

dyktplakat1
Jubileusz ma to do siebie, że niesie ze sobą coś nowego dlatego też zdecydowaliśmy się wprowadzić dodatkową kategorię! W tym roku o tytuł Mistrza Gwarowego powalczą uczestnicy w trzech przedziałach wiekowych: -szkoła podstawowa – klasy 4-6;
-szkoła podstawowa – klasy 7-8;
-szkoły średnie i dorośli. Konkurs tradycyjnie składać się będzie z dwóch części pisemnej i ustnej. Część pisemna:

Pierwsza część będzie się łączyć ze znajomością gwary dorzecza Górnej Soły. Czytany tekst gwarowy będzie należało zapisać w języku gwarowym, a następnie „przetłumaczyć” na język literacki.  Druga część przeprowadzona zostanie w formie testu wiedzy, w którym uczestnicy będą mieli za zadanie napisać definicje wyrazów i zwrotów gwarowych oraz przypisać nazwy do rysunków przedstawiających regionalne narzędzia. 

Część ustna: Każdy z uczestników wygłasza jeden tekst mówiony prozą lub wierszem. Czas trwania występu nie może przekroczyć 3 minut. Jury konkursu będzie oceniało: autentyczność  gwary, dobór tekstu do okoliczności (do tematu, osoby, stroju), ogólny wyraz artystyczny (interpretacja tekstu), autentyczność stroju i ewentualnych rekwizytów.
 

Tekst dyktanda opracowany zostanie na podstawie książki Pana Stanisława Ficonia „Godomy po nasymu. Wyrazy i zwroty gwarowe dorzecza górnej Soły na przykładzie mieszkańców Cięciny i okolic” i dotyczy gwary typowej dla terenu gminy Węgierska Górka.

Reklama

Wszystkie
Gmina Rajcza
Z regionu
Gmina Węgierska Górka
Beskid997
Gmina Milówka
Żywiec
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE