REKLAMA

reklama

                      

Zapraszamy na Łossod

Zapraszamy na Łossod

Wójt Gminy Węgierska Górka wraz z organizatorami serdecznie zaprasza do udziału w Łossodzie, który odbędzie się 30 września 2023.

Rozpoczniemy o godzinie 10:00 uroczystym przejściem z owcami z Bulwarów w Węgierskiej Górce do Bacówki „Na Bukowinie” (ul. Bukowina 5, Żabnica). O godzinie 11:00 odbędzie się Msza Święta dziękczynna za szczęśliwe bacowanie.

Program wydarzenia jest bardzo bogaty i pozwoli na doświadczenie, czym jest pasterstwo – a to nie tylko sam wypas owiec, to bogactwo kulturowe, obrzędowe, to stroje, muzyka, instrumenty, tradycje – ogromny dorobek materialny i niematerialny.

Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z tradycjami pasterskimi związanymi ze spędem owiec z hal i rozliczaniem z gospodarzami.

Wśród zaplanowanych atrakcji znajdą się między innymi:

  • prezentacja produktów pochodzenia owczego,
  • występy muzyków ludowych i kapel regionalnych,
  • warsztaty rękodzieła,
  • pokaz kulinarny połączony z degustacją.

Święto będzie międzypokoleniowym spotkaniem ludzi związanych z pasterstwem i kulturą ludową, świetnym czasem integracji, możliwości poznania oraz pokazania bogactwa kulturowego Beskidów. Wydarzenie posłuży edukacji regionalnej i upowszechnianiu wiedzy na temat tradycyjnych wartości obecnych w kulturze.

 

Przeczytaj także

 REKLAMA