Miło nam poinformować,
że powierzchnia Żywca powiększyła się o około 5 km kwadratowych. Co prawda, nie chodzi o kawałek ziemi, lecz o kawałek… kosmosu! Dzięki odkrywcom – mieszkającemu w Żywcu Michal Kusiak oraz pochodzącemu z Krakowa Michałowi Żołnowskiemu udało się odkryć planetoidę nr 551231, która otrzymała nazwę… Żywiec!
 
Planetoida ma około 1,3 km średnicy i na pełen obieg wokół słońca potrzebuje 3,6 roku. Znajduje się między Marsem a Jowiszem. Do tej pory mamy nazwanych 22 tysiące spośród 550 tysięcy numerowanych planetoid, z czego w naszym kraju zaledwie kilka miast może poszczycić się własną.
 
Idea nazwania planetoidy nazwą Żywiec zrodziła się w 2018 roku, z okazji jubileuszu 750-lecia Miasta Żywca. Tak długi czas oczekiwania na nadanie nazwy był spowodowany procedurami odbywającymi się w Międzynarodowej Unii Astronomicznej oraz Instytutu Minor Planet Center.
 
- Bardzo serdecznie dziękuję obu odkrywcom, a w szczególności panu Michałowi, który był inicjatorem nadania takiej nazwy dla tego obiektu kosmicznego! Wielkie brawa! - mówi burmistrz Antoni Szlagor.
Wszystkie
Z regionu
Gmina Rajcza
Gmina Węgierska Górka
Beskid997
Gmina Milówka
Żywiec
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE