REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

Apel policji - pilnuj swojego psa.

Apel policji - pilnuj swojego psa.

W ciągu kilku dni policjanci otrzymali kilka

zgłoszeń o biegających swobodnie psach. Przypominamy, że to na właścicielu psa spoczywa odpowiedzialność za swojego pupila. Pamiętajmy, że konsekwencje zdarzeń z udziałem naszych czworonogów mogą być tragiczne zarówno dla nich, jak i dla osób postronnych.

  • W środę około 9.00 dyżurny komisariatu policji w Węgierskiej Górce otrzymał zgłoszenie, że w Brzuśniku w rejonie ul. Żywieckiej biegają dwa duże psy. Dwie godziny później wpłynęło kolejne zgłoszenie, tym razem agresywny pies miał być na boisku w Żywcu przy ul. Dworcowej. Przed 15.00 w Ostrym na posesję zgłaszającej wszedł bezpański, agresywny pies. Z kolei o 17.00 bezpański pies miał biegać po S1 w rejonie zjazdu na Przybędze.

Przypominamy, że to na właścicielu czworonoga spoczywa odpowiedzialność za swojego pupila. Jeżeli nie zachowamy środków ostrożności przy trzymaniu psa, o czym mówi art. 77 kodeksu wykroczeń, możemy liczyć się z konsekwencjami prawnymi i finansowymi. To jednak nie wszystko. Nasze zaniedbania mogą być tragiczne zarówno dla psów, jak i dla osób postronnych.

Aby uniknąć opisanych powyżej sytuacji zwracamy się z apelem o zachowanie ostrożności i zastosowanie się do poniższych rad:

  • nie wypuszczaj psa z domu bez opieki,
  • w trakcie spaceru trzymaj psa na smyczy. Jeżeli ze względu na swój wygląd i temperament, może być szczególnie niebezpieczny – właściciel ma obowiązek przestrzegania maksymalnych środków ostrożności, tj. trzymania psa na smyczy i w kagańcu,
  • nie zwalniaj psa ze smyczy w miejscach publicznych,
  • nie pozwól, aby zwierzę przebywało w miejscach zabaw dla dzieci,
  • pamiętaj o obowiązku szczepień swojego psa,
  • zabezpiecz odpowiednio ogrodzenie posesji, tak aby pies nie mógł się przez nie przedostać.

Przeczytaj także

 REKLAMA