REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił stan epidemii

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił stan epidemii

  Informacje z ostatniej chwili:

decyzją premiera Mateusza Morawieckiego wszystkie  placówki oświatowe i szkoły wyższe pozostają zamknięte do świąt Wielkanocy. 

- Podnosimy karę za zerwanie kwarantanny z 5 tys zł na 30 tys zł. (...) Żeby ograniczać dalsze rozprzestrzenianie się koronawirusa wprowadzamy stan epidemii - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

''Kwarantanna domowa'' - aplikacja, czyli selfie z ręki!

Czym różni się stan epidemii od obowiązującego dotąd stanu zagrożenia epidemicznego?

Praktyczna różnica między tymi stanami sprowadza się do strefy zero. To obszar bezpośrednio wokół ogniska wirusa, w stanie epidemii podlegający ścisłym ograniczeniom i kontroli. Strefami zero mogą być miasta lub regiony. Możliwe konsekwencje stanu epidemii to zamknięcie miast, zakaz wyjazdu lub wjazdu.

L4 na kwarantannie niezgodne z prawem!

 

 

Minister zdrowia na terenie Polski, a wojewodowie na terenie swoich województwo mogą wyznaczyć role personelu medycznego, ale także innych osób w zwalczaniu epidemii - oświadczył w piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

"W dzisiejszym dniu ponad 50 osób zostało zarażonych, 900 osób jest hospitalizowanych, kilkadziesiąt tysięcy osób jest w kwarantannie. To upoważnia mnie do podpisania rozporządzenia wspólnie z ministrem spraw wewnętrznych i administracji, ogłaszającego stan epidemii w Polsce" - oświadczył minister Szumowski na konferencji prasowej z udziałem premiera Mateusza Morawieckeigo oraz szefa MEN Dariusza Piontkowskiego.

Minister poinformował, że oznacza to, iż "stosując ustawę o chorobach zakaźnych minister zdrowia na terenie Polski, a wojewodowie na terenie swoich województw mogą wyznaczyć role personelu medycznego, ale także innych osób w zwalczaniu epidemii"

"Można po prostu delegować kogoś do pracy na danym obszarze, który jest niezbędny, aby powstrzymać epidemię koronawirusa" - dodał Szumowski.

(PAP)

Przeczytaj także

 REKLAMA