REKLAMA

REKLAMA

7 2023 STEFCZYK SF Milówka Żywiec Fit

                      

Żegnaj..., dziękujemy...

Żegnaj..., dziękujemy...

Smutne wieści

dotarły do nas z Gminy Jeleśnia. Odszedł od nas Edward Byrtek.

Pogrzeb odbędzie się w sobotę 2 marca o godz. 14.00 w Pewli Wielkiej.

Urodził się 12.02.1944 roku w Pewli Wielkiej w rodzinie wielodzietnej. Jego ojciec Karol Byrtek był znanym muzykiem ludowym, skrzypkiem, seniorem Kapeli Byrtków z Pewli Wielkiej, laureatem nagrody im. Oskara Kolberga; matka Maria z domu Byrtek .Miał liczne rodzeństwo-Józef, Stanisława, Władysław, Janina, Rozalia, Franciszek, Stanisław, Karolina, Halina, Anna, Krystyna, Władysława. Obecnie mieszka w Pewli Wielkiej. Posiada wykształcenie podstawowe. Naukę w Szkole Podstawowej Nr 1 rozpoczął w wieku 7 lat i tam uczęszczał przez 2 lata. Następnie rodzice oddali go na służbę do gospodarza Stanisława Hulbója w Pewli Wielkiej Adamkach, u którego mieszkał i pomagał na gospodarstwie jako parobek. Tam też chodził do Szkoły Podstawowej nr 2 w Pewli Wielkiej Adamkach. Po ukończeniu szkoły podstawowej pomagał rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa rolnego, aż do 18 roku życia. Mając 18 lat wyjechał do Rudy Śląskiej -Kochłowic, gdzie podjął pracę na Kopalni „Nowy Wirek” jako górnik dołowy. Pracował tam przez 3 lata i 7 miesięcy. Zwolnił się i wrócił do rodzinnej Pewli Wielkiej, gdzie przez rok pomagał rodzicom na gospodarstwie rolnym. W roku 1964 rozpoczął pracę w Fabryce Śrub w Żywcu Sporyszu. Pracował tam przez rok. Zwolnił się ponieważ ojciec kupił konia i pomagał mu w gospodarstwie rolnym.

W roku 1968 ożenił się z Krystyną z domu Żyła, z którą miał 6 dzieci: Stanisława, Marię Jana, Zofię Krzysztofa, Rafała. Po ślubie na nowo podjął pracę w Fabryce Śrub w Sporyszu i pracował tam do roku 1988,kiedy to przeszedł na emeryturę osłonową.
Był instrumentalistą ludowym, gra na dudach. W trakcie pobytu w Adamkach u Stanisława Hulbója uczył się gry na dudach u Antoniego Piechy z Huciska. Grę na dudach rozpoczął w wieku 15 lat. Pierwsze kroki to gra w zespole „Pilsko” w Żywcu. Początek lat siedemdziesiątych to działalność w zespole regionalnym „Jodły”, wraz z ojcem Karolem i braćmi Władysławem i Franciszkiem. Rok 1976 wyjechał wraz z ojcem Karolem i siostrą Władysławą do Stanów Zjednoczonych jako Kapela Byrtków z Pewli Wielkiej. Koncertowali w USA z okazji 200-lecia Stanów Zjednoczonych w siedmiu miastach: Nowy Jork, Waszyngton, Milwaukee, Philadelphia, Springfield, Detroit, Chicago .
Po powrocie ze Stanów dalej grał w kapeli zespołu „Jodły”. W tym samym roku wystąpił wraz z ojcem Karolem Byrtkiem w Ogólnopolskim Festiwalu Instrumentalistów w Kazimierzu nad Wisłą. Ponownie I miejsce z bratem Władysławem na Ogólnopolskim  Konkursie Instrumentalistów w Kazimierzu zajął w roku 1998.

Zdobywca Złotego Serca na TKB 1998r
I miejsce na Europejskim Konkursie Dudziarzy w Rabie Wyżnej1998 r.
I miejsce na Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej.
I miejsce  na Ogólnopolskich Spotkaniach Kapel Góralskich Zbąszynek 1999r
I miejsce  na Ogólnopolskich Spotkaniach Kapel Góralskich Zbąszynek  2000r
Miejsca w czołówce  w kat. Instrumentalistów ludowych Przeglądacki Powiatowe systematycznie co roku
I miejsce-–2001 TKB w kat. Instrumentalistów
Złote Serce w kat. Instrumentalistów TKB-2002

Przeczytaj także

 REKLAMA