REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

Zapraszamy na Redyk do Korbielowa!

Zapraszamy na Redyk do Korbielowa!

18 maja 2019r.

w sobotę  na Hali Glinne w Korbielowie, obok dawnego przejścia granicznego odbędzie się święto baców- Redyk, czyli wiosenny wypęd owiec na hale beskidzkie.

Impreza objęta jest patronatem medialnym naszego portalu. 

REDYK W KORBIELOWIE to impreza folklorystyczna organizowana w gminie Jeleśnia w Beskidzie Żywieckim już po raz dwudziesty trzeci. Podczas imprezy odbywa się pokaz obrzędowości związanej z wpędem owiec na hale- pożegnanie baców we wsi, wyprowadzenie baców ze wsi na halę, mieszanie stad owiec, cytanie, okadzanie i pierwszy udój owiec na hali, jak również klaganie sera i wyrób bryndzy oraz pokazanie codziennego życia na hali. Wszystko odbywa się w przepięknej scenerii  Korbielowa z widokiem na Pilsko. Obrzędy te są przeplatane występami zespołów regionalnych oraz kapel ludowych, podczas których prezentuje się tradycyjne pieśni pasterskie, grę na instrumentach ludowych oraz lokalną gwarę.

W ramach projekt KUCHNIA REGIONALNA TEZ MOŻE BYĆ ZDROWA spółfinansowanego ze środków firmy Żywiec Zdrój w ramach programu grantowego Lokalne Inicjatywy Społeczne Żywiec Zdrój - edycja 2018 istnieje możliwość degustacji wyrobów z mleka owczego- bryndza, bundz, oscypki oraz potraw z baraniny. Możliwość degustacji wyrobów z mleka owczego oraz mięsa baraniego zwiększa zainteresowanie zdrową żywnością i zwiększa konsumpcję tych wyrobów.

„Redyk” corocznie przyciąga rzesze mieszkańców gminy i turystów z całej Polski, przyjeżdżających najczęściej w zorganizowanych grupach. Ze względu na bliskość granicy państwa liczną grupę uczestników imprezy stanowią Słowacy, zarówno mieszkańcy pobliskich miejscowości  oraz zaproszone słowackie zespoły regionalne.

Przeczytaj także

 REKLAMA