REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Za nami bardzo pracowity weekend,

a to za sprawą trzydniowych etnowarsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych skupionych wokół Dziecięcego Zespołu Regionalnego „Rajcusie”. Etnowarsztaty były okazją do  poznania zagadnień związanych z tradycyjną kulturą górali żywieckich, z  historią naszego regionu, z pasterstwem, z wołochami, z szałaśnictwem, z gwarą, z tradycyjnymi strojami górali… Była to okazja aby zetknąć się z codziennością życia dzieci na wsi w dawnych czasach.

Był to czas intensywnej nauki ale to na czym najbardziej nam zależało organizując warsztaty to aktywne uczestnictwo w nich. Były więc tradycyjne zabawy, tworzenie archaicznych zabawek,  wspólne śpiewanie, wyliczanki,  ubieranie strojów i tańce.  Naszym zamysłem było również aby to przedsięwzięcie odbywało się na łonie natury gdzie uczestnicy będą mogli doświadczyć tego czego doświadczały dzieci kiedyś: szumu wiatru, śpiewu ptaków, zapachu trawy, lasu,  rosy, smaku sera prosto z szałasu…. Aby mogły doświadczyć nieograniczonej przestrzeni i swobodnej zabawy.

Warsztaty te miały przygotować uczestników i dać im narzędzia aby pod przewodnictwem instruktora powstał program, który zostanie nagrany i  pokazany szerszej publiczności.

Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2019”.

____________

GOKiS Rajcza

ZOBACZ TAKŻE Z GMINY RAJCZA:

Wszystkie
Gmina Milówka
Z regionu
Żywiec
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Beskid997
Sport
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE