REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

Promocja książki o siostrach Sordyl
Fot.Robert Wierzbicki

Promocja książki o siostrach Sordyl

W zgodzie z naturą i kulturą. O siostrach Józefie i Zofii Sordyl ”

to projekt wydawniczy obejmujący książkę z filmem, realizowany w bieżącym roku przez Muzeum Miejskie w Żywcu, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna.
Organizację projektu wsparli: Gmina Jeleśnia, Starostwo Powiatowe w Żywcu oraz Fundacja Braci Golec.

Siostry Sordyl z Korbielowa, 72- letnie bliźniaczki są znanymi i cenionymi ludowymi śpiewaczkami oraz gawędziarkami. Spotkać je możemy na różnych imprezach folklorystycznych, a także zobaczyć czy posłuchać w mediach. Obdarzone pięknymi głosami, znając ogromną ilość ludowych pieśni przekazują je szerokiemu gronu słuchaczy. Tradycyjną wiedzą dzielą się także w opowieściach jako gawędziarki. Swoje życie związały z Korbielowem, rodzinną miejscowością matki. Wzrastały w środowisku pielęgnującym dawne tradycje ludowe, w tym zasady gospodarowania w górach. Gospodarka polaniarska stała się zatem dla nich naturalnym sposobem egzystowania.  Kilkumiesięczny, letni pobyt na śródleśnej polanie, życie zgodne z cyklami i prawami natury, ścisła łączność z przyrodą, światem zwierząt i roślin, a także bliskie relacje z innymi polaniarzami kształtowały ich charaktery, wyposażały w potrzebne umiejętności i wiedzę. Dawny sposób życia charakteryzujący tradycyjną społeczność beskidzką, przebiegający w regularnym rytmie pobytu we wsi i w górach, należy już do przeszłości. Józefa i Zofia Sordyl, nazywane „ostatnimi polaniarkami” stały się strażniczkami dawnych góralskich tradycji.

Publikacja ukazująca życie sióstr powstała w oparciu o ich opowieści, nieraz pełne dynamicznej akcji. Jako gawędziarki opowiadają bardzo plastycznie i sugestywnie, co starano się zachować w książce oraz w filmie. Z dowcipem potrafią mówić o swoich przeżyciach, nieraz bardzo trudnych, a opowieściom nie ma końca. Chciałoby się wciąż dopisywać nowe rozdziały.

Promocji książki 14 grudnia br. o godz. 14.00 w Starym Zamku – siedzibie Muzeum Miejskiego w Żywcu, towarzyszyć będzie okolicznościowa wystawa  „Życie i działalność artystyczna ostatnich polaniarek z Korbielowa”.

Przeczytaj także

 REKLAMA